2008. július 31., csütörtök
Nyaralás
A blog most vasárnaptól három hétig nyaralás miatt szünetel. Az augusztus végi visszatérés során jönnek a kritikák Beck, Patti Smith, a Hold Steady, Andy Yorke, a Black Kids és visszamenőleg a Foxboro Hot Tubs, Nick Cave, a The Raconteurs, illetve a The Last Shadow Puppets és az Elbow nagy-, illetve a Little Cow - Kistehén kislemezéről.
2008. július 18., péntek
Vegyesvágott II. (Chris Cornell & Timbaland, Slipknot, Travis, The Verve)




Scars on Broadway - Scars on Broadway

Nos, a nagyjából egy poszttal ezelőtt megfogalmazott elvárások hálisten beigazolódtak, az év egyik, ha nem a legjobb hardrokkalbumát kaptuk Daron Malakian új prodzsektjétől. Juhéj.
Ellentétben a tavaly megjelent Serj Tankian szólólemezzel, az Elect the Deaddel, ahol nagyon is érezhető volt a System of a Downos szerzőtárs (ti. Daron) hiánya és a lemez, főleg a második felére kicsit egyhangú lett, a Scars lemeze kerek egész, nemcsak illeszkedik a System-életműbe, de (Serj prodzsektjével szemben) ki is tekint belőle. Az album igazi kihívása azonban abban állt, hogy hogyan és milyen irányba tud (ha egyáltalán tud) Malakian és együttese elszakadni a SOAD ötlemezes életművétől.
Bár a hangzás, a zene pörgős és melodikus részeinek virtuóz keverése és a néhol kiszámíthatatlan tébolyba átmenő vokálok mind-mind az anyaegyüttesre emlékeztetnek, ha igazán odafigyelünk, hallhatjuk, hogy a hivatalosan csak két System-tagból (John Dolmayan, Daron Malakian) álló zenekar, bár képzavarnak tűnhet, egyszerre mindkét irányba lépett egyet: nevezetesen a klasszikus rock, Black Sabbath és hasonlók, másfelől a modern, poposabb hangzás felé is, ennek ékes bizonyítéka a lemez során szinte végig jelenlévő (és nagyon intelligens arányban adagolt) szintiszekció.
Míg Serj lemezéről anno hiányzott Daron végtelen kreativitása, néhol már idegesítően rikácsoló vokálja és főleg virtuóz gitárjátéka, ez nem kölcsönös, Malakian annyira profin és elegánsan, ám mégis (ahogy azt már tőle megszokhattuk) száztízszázalékos átéléssel hozza az énekrészeit, hogy fel se merül közben a Tankian bozontos szakállzatából előtörő ijesztő hangorkán igénye.
A korábban már koncerten is helytálló sikerdarabok (a végül Exploding/Reloading címre keresztelt I Like Suicide, a World Long Gone, az Enemy, Cute Machines és a Whoring Streets, a kislemezekről - They Say, Chemicals - nem is beszélve) mind hozzák az elvárt színvonalat, az "újabb" új számok, mint a Serious - Funny ikerpár, Insane, Babylon és 3005 pedig egyenesen lenyűgözőek. A mindössze negyvenöt percben (!) elférő tizenöt szám változatossá, de színvonalában egységessé teszi ezt a bemutatkozást, ami könnyen lehet egyben detronizálás is, pláne, ha megnézzük, milyen állapotban vannak a nu- vagy alt metal színtér egyéb uralkodó együttesei: a KoRn épp szétesőben és fennállása egyik legrosszabb időszakában, a System tetszhalott, a Linkin Park pedig túl azon, hogy már a második lemezével kiiratkozott minden olyan szcénából, aminek a neve harddal kezdődik, a tavalyi lemezével végleg popegyüttessé romlott (per pillanat közelebb állnak hangzásvilágukban Justin Timberlake-hez mint bármely alt metal előadóhoz). Az egyetlen igazi vetélytárs (a kisebb modern hardrokk/metalbandákat leszámítva) csak a még mindig színvonalas produkciókat gyártó Slipknot lehet, de ez a harc is eldől nemsokára, hiszen már úton van az iowai darálógépek új lemeze.
2008. július 13., vasárnap
Vegyesvágott I. (Oasis - Bloc Party - The Cure - Scars on Broadway)

Az utóbbi időkben igazán nagy és fontos új anyag (leszámítva Beck, illetve Patti Smith új lemezeit, rivjúk hamarosan) nem került a kezembe, viszont érdekes törmelékek kerültek ki több együttes virtuális kezei közül is. Ilyen például a várva várt (Liam Gallagher szerint ritmusközpontú és merőben új szellemű) új Oasis lemezt beharangozó remix is, a Falling Down című számból. Persze a Chemical Brothers újraértelmezéséből nem könnyű visszakövetkeztetni az eredeti dal paramétereire, de amit hallhatunk, mégis modern és üdítő hangzású, kicsit indusztriális popzene, hiába, az Oasis valóban mindig akkor van a legjobb formájában, ha nem akar többnek látszani, mint ami - elsőrangú tömegfogyasztási cikknek, a Chemical Brothers munkája pedig (kit lephet még meg ez?) profi. Mindenesetre annyi biztos, hogy ez alapján megélénkült érdeklődéssel várhatjuk az októberben megjelenő Dig Out Your Soult.


2008. július 2., szerda
Harloch - Árnyjáték EP

Érdekes a helyzet a black metallal. Mert hát valljuk be, meglehetősen rétegzene és mint olyan, nyilván a műfaj legnagyobbjai érhetik csak el a nagy(obb) közönséget. Így a nagy magyar tülekedésben (mert hogy Magyarország hálisten igen jól van eleresztve ilyen zenét játszó zenekarokkal, legalábbis amennyire rálátok a hazai blackszcénára) is nyilván azok kerülnek előbbre, akik valamilyen módon a metálrajongó törzsközönségen kívül is hódítani tudnak. Na de mégis hogyan?
A titok szerintem az eredetiségben rejlik. Pláne olyan, gyakran sablonosan és klisészerűen, futószalagon gyártott zenék esetében, mint amilyenek a metálzene különböző ágazatai. A Harloch ebből a szempontból a jövő zenekara, zenéjük dallamos, eredeti és érdekes, nincsenek benne üresjáratok, és nagyjából dalonként annyi izgalmas riffet és ötletet vonultatnak fel, amennyiből más banda egy fél lemezt írna. Most azonban a 2001-ben alapított Harloch jelentkezett végre valahára lemezzel. A Moby Dickből ismert Schmiedl Tamás közreműködésével készült ötszámos EP-re nem hiába kellett éveket várniuk a rajongóknak, hiszen egy érett, ereje teljében lévő bandát mutat. A lemez megjelentetése (onlájn, ingyen) pedig arról is tanúskodik, hogy a Harloch valóban a mában él, alkalmazkodik a legfrissebb zenemenedzselési trendekhez is.
Magáról a zenéről pedig eszembe jut egy mondat, amit még évekkel korábban a Slayerről olvastam valahol: olyan őket hallgatni, mintha elütné az embert egy nagyon siető kamion, ami minden sietsége ellenére még vissza is tolat ránk. Gyors (és ezzel együtt technikás), súlyos mélyrehangolt gitárzenét hallunk, ami helyenként ugyan fölenged valamelyest (mint például a Dacia Capta nyitányában, vagy az egész anyagot záró Artemisz erdején keresztül szívszorító záróakkordjaiban), de szinte csak szusszanásnyi időre. A hangzás tehát kemény, milyen is legyen egy valamirevaló blackzenekarnál, de ami nagyon fontos, mégsem öncélú, láthatóan különbözik a sokkal elterjedtebb ún. bunkómetáltól, a leginkább félrészeg kamionsofőröknek szóló höhö én vagyok a keménylegény jellegű zenéktől. És ez, a Harloch másik fontos ismérveként megemlíthető intellektus nemcsak a zene intelligenciáján érhető tetten. Az Árnyjáték talán egyetlen komoly fogyatékossága, a szövegek (és nem pusztán az ének/hörgés jellegéből fakadó) érthetetlensége űzheti a kíváncsi hallgatót a zenekar Árnyak könyve fedőnevű dalszövegleltárához, ahol én is nem kis meglepetésemre a szövegek alatt hosszas, gyakran tudományos igényességű segédanyagokat, összefoglaló magyarázatokat találtam, amikre (az elsősorban ókori, mitológiai témák miatt) még a legműveltebbeknek is szükségük lehet. A Harloch ugyanis bármily meglepően hangzik a terminus, elsősorban entellektüel metál együttes és a black, death epitethon ornansok csak mind ezután jöhetnek. A lemez meghallgatható itt.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)